2012/2013

 


Rok szkolny 2012/2013

 


 

Rocznica Powstania Styczniowego

 

30 stycznia odbyła się uroczysta Akademia z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego.

       styczen2        styczen

Wzięli w niej udział uczniowie z klasy piątej

stytczen1

Inicjatorem i opiekunem tej akademi była pani Magdalena Szeliga.

 "Pinokio"

 

W mroźny, śnieżny poranek 22 stycznia czwartoklasiści wraz z opiekunami - panią Małgorzatą Piekarską i panią Moniką Siedlecką, wybrali się do teatru Maska w Rzeszowie na przedstawienie pt. Pinokio wg Carla Collodiego oraz w celu zwiedzenia szopek w rzeszowskich kościołach. Byli m.in. w kościele Farnym, Studenckim, Ojców Bernardynów (Bazylika Mniesza) i Chrystusa Króla. Uczniom bardzo spodobały się szopki. Były osobliwe, piękne i wyjątkowe. Wszyscy spacerowali również po Rynku Rzeszowskim, gdzie mogli zobaczyć m.in. pomnik Tadeusza Kościuszki, Ratusz, zabytkową studnię, a na ulicy 3 Maja pomnik Tadeusza Nalepy. Pełni wrażeń wszyscy wróciliśmy autobusem do domu.

 


 

Finał Jasełek w Gok w Wiercanach

 

Dnia 20 stycznia w finale Jasełek Bożonarodzeniowych grupa z Iwierzyc otrzymała nagrodę, zaś Basia Gredys z klasy III zdobyła nagrodę indywidualną za śpiew. Gratulujemy
 Choinka

 

Wielkim wydarzeniem dla dzieci jest tradycyjna choinka. W naszej szkole zabawa ta odbyła się 19 stycznia. Dla młodszych dzieci zabawę prowadziła pani Jadwiga Pięta–Paśko, zaś starsi sami bawili się przy muzyce dyskotekowej.

 Przegląd Jasełek w GOK w Wiercanach

 

15 stycznia w Gminnym Ośrodku i Sportu w Wiercanach odbył się Przegląd Jasełek Bożonarodzeniowych. Podczas przesłuchań zaprezentowało się 6 grup jasełkowych, w tym grupa jasełkowa z naszej szkoły przygotowywana przez panią Małgorzatę Piekarską. Po obejrzeniu wszystkich prezentacji komisja w składzie: Danuta Pado – instruktor ds. teatru Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Władysław Antos – prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Andrzej Berlik - sekretarz Gminy Iwierzyce zakwalifikowała grupę z Iwierzyc do finału, który odbędzie się 20 stycznia w Domu Kultury w Wiercanach. Gratulujemy!

 


 

Wigilia 

 

W ostatni dzień nauki przed feriami Bożonarodzeniowymi w naszej szkole odbyła sie Wigilia, w której udział wzięli: Dyrektor, uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami, Przewodniczący Rady Rodziców pan Mateusz Worek, pracownicy obsługi. Najpierw odbył się występ grupy jasełkowej uczniów z klas III-VI.

jaselka2    jaselka3    jaselka4 

Uczniów do wsytępu przygotowywała pani Małgorzata Piekarska.

 jaselka6     jaselka7      jaselka8

Po występie Michał Ignas, który wcześniej wcielił się w rolę św. Józefa, przeczytał fragment Ewangelii ś. Łukasza o Narodzeniu Pańskim.

jaselka9

W dalszej części uroczystości przy cichej melodii kolęd wszyscy połamali się opłatkiem.

jaselka1

Następnie uczestnicy Wigilii z apetytem zjedli barszcz czerwony z uszkami.

Na zakończenie uroczystości Dyrektor szkoły złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia Bożonarodzeniowe.

 


 

Kurs tańca

 

18 grudnia odbyło się zakończenie kursu tańca, który trwał od listopada do grudnia. W kursie tym uczestniczyli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej. Instruktorem tańca była pani Jadwiga Pięta-Paśko.

kurs tanca

Dzieci nauczyły się tańczyć m.in. walca, polki, oberka.

Kopia 00013


 

Spotkanie z podróżnikiem

 

Uczniowie z klas I - VI mieli okazję 17 grudnia wysłuchać pani podróżnik i jej opowieści o Meksyku. Nie tylko słuchali, ale również oglądali przywizione przez nią eksponaty.

podroznik1

Najbardziej ciekawi mogli nawet przymierzyć.

             podroznik          podroznik2          podroznik3

 


 

Rekolekcje adwentowe

 

"Być światłem dla innych” – pod takim hasłem w dniach od 10-12 grudnia odbyły się rekolekcje adwentowe dla nauczycieli i rodziców w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Nockowej. Patronat nad rekolekcjami sprawowało: Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców i Parafia pw. św. Michała Archanioła w Nockowej. Rekolekcje wygłosił ks. Jacek Nasiadka.

 


   

Literatura i Dzieci: Krajobrazy

 

W dniach od 8 listopada do 3-4 grudnia trwał konkurs z cyklu: Literatura i Dzieci, który w tym roku przebiegał pod hasłem „KRAJOBRAZY”. Organizatorem w/w konkursu jest co roku Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Z naszej szkoły w tych eliminacjach wzięli udział uczniowie z klas I-V w kategorii: recytacji, inscenizacji, piosenki i prac plastycznych.

W konkursie tym wzięli udział następujący uczniowie:

 

 • klasa I (Emilia Przybek – recytacja; udział w etapie środowiskowym)
 • klasa II (Szymon Tobiasz – praca plastyczna; kwalifikacja do etapu rejonowego)
 • klasa II (Marcelina Święch – recytacja; udział w etapie środowiskowym)
 • klasa III (zespół klasy III – inscenizacja; III miejsce na etapie wojewódzkim)
 • klasa III (Barbara Gredys –piosenka; II miejsce na etapie wojewódzkim)
 • klasa IV (Szymon Fleszar – recytacja; kwalifikacja do etapu wojewódzkiego)
 • klasa IV (Gabriela Pazdan – recytacja; udział w etapie środowiskowym)
 • klasa IV (Gabriela Wlezień – recytacja; udział w etapie środowiskowym).

 Uczniów przygotowały panie: Jolanta Duda, Krystyna Bochnak, Elżbieta Koczwara i Małgorzata Piekarska. Gratulujemy! 

 


 


Andrzejki

 

Dnia 27 listopada odbyły się Andrzejki. Z tej okazji miała miejsce zabawa dyskotekowa, którą prowadziła pani Jadwiga Pięta-Paśko.

  andrzejki         andrzejki5

W zabawie tej uczestniczyli zarówno uczniowie klas I-III jak i klas IV-VI.

                                andrzejki6         andrzejki7

Wróżby andrzejkowe przygotowali uczniowie klasy piątej pod kierunkiem pani Moniki Siedleckiej.

  andrzejki1  andrzejki2  andrzejki3

Poczęstunek przygotowali rodzice z trójek klasowych.

 


 

Rocznica Odzyskania Niepodległości

 

Dnia 12 listopada odbyła się uroczystość patriotyczna z okazji 94 rocznicy Odzyskania Niepodległości przesz Polskę. Z tej okazji uczniowie klasy IV pod kierunkiem pani Małgorzaty Piekarskiej przygotowali przedstawienie żołnierskie pt. „Dzień Niepodległości, czyli rzecz o Generale Kwiatkowskim".

  sw niepodl (2)   sw niepodl 3   sw niepodl 4

Był to nietuzinkowy spektakl, gdzie wspomnienie wojny stało się pretekstem dziecięcej rozmowy o pokoju i urokach życia.

sw niepodl 1

Nie był to kolejny apel poległych, ale dziecięca rzeczywistość daleka od trosk i niepokojów. Na koniec odbył się koncert pieśni patriotycznych.

sw niepodl 5

 


 

Ziomek Jan

1898-1978

Obrońca Westerplatte - pracownik kontraktowy, sierżant rezerwy, osobisty kierowca mjr. H. Sucharskiego

 

Urodzony 8 stycznia 1898 r. we Lwowie. Syn Michała i Marii z domu Wnuk. Skończył szkołę powszechną. Jako młodzieniec brał udział w obronie Lwowa (Orlęta). Zdobył zawód kierowcy-mechanika i pracował jako szofer u hrabiego. Brał udział w I wojnie światowej, a odchodząc do cywila miał stopień podoficera rezerwy. Ożenił się z Anną Froń, mieszkanką Domaradza, która pracowała jako służąca we Lwowie. Małżeństwo było bezdzietne.

19 czerwca 1939 r. został przyjęty do pracy na Westerplatte w charakterze szofera mjr. H. Sucharskiego. W czasie obrony walczył w wartowni nr 6. Po kapitulacji został wywieziony do Stalagu I A (nr jeńca 2477). Po zwolnieniu ze szpitala obozowego w lipcu 1942 r. powrócił do Domaradza. Zajmował się tam remontem motocykli, samochodów, naprawą akumulatorów i montażem radia. W 1942 r. nawiązał łączność z oddziałami partyzanckimi AK, z którymi zaczął współdziałać. Złożył przysięgę i na terenie obwodu Armii Krajowej Brzozów jako radiomechanik oddawał usługi techniczne w ruchu konspiracyjnym. Po wojnie z powodu złego stanu zdrowia dorabiał do skromnej renty naprawą i regeneracją sprzętu elektrotechnicznego. W 1959 r. owdowiał. Ożenił się powtórnie w 1969 r. i opuścił Domaradz, udając się na Rzeszowszczyznę do wsi Konieczkowa w gminie Niebylec.

Zmarł 19 października 1978 r.

          DSC 0069         nadanie znaku pamieci, niebylec 2012 (17)

Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Niebylcu.

  P9200197

Odznaczenia: Medal Zwycięstwa i Wolności (1945), Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" (1960), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974).

 

Na fotografii poniżej Jan Ziomek z kolegami z załogi (pierwszy z lewej)

                             Obraz 011

  


 

Odsłonięcie i poświęcenie Znaku Pamięci na grobie Jana Ziomka

 

4 października 2012 roku w Niebylcu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Znaku Pamięci na grobie Jana Ziomka - Obrońcy Westerplatte. Jej inicjatorem była Szkoła Podstawowa im. mjr. H. Sucharskiego w Iwierzycach we współpracy z Urzędem Gminy Niebylec i Towarzystwem Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Znak Pamięci wzorowany na krzyżach - pomnikach żołnierzy, których prochy spoczywają na Westerplatte i umieszczany na mogiłach pozostałych członków załogi, jest wyrazem troski Klubu Szkół Westerplatte o to, aby pamięć o ich bohaterach była wciąż żywa. Szkoła Podstawowa w Iwierzycach, będąc członkiem Klubu, jest do tej misji szczególnie zobowiązana. Niedzielną uroczystość w Niebylcu zainaugurowała Msza Św. w intencji Obrońców Westerplatte, koncelebrowana przez proboszcza parafii ks. Czesława Goraja i rodaka ziemi niebyleckiej ks. Macieja Chuchlę.

         dsc 0023_800x537    nadanie znaku pamici niebylec 2012 7 400x600

Po Mszy Św. poczty sztandarowe, zaproszeni goście i okoliczni mieszkańcy w uroczystym pochodzie przeszli na cmentarz parafialny, nadanie znaku pamici niebylec 2012 3 800x510

gdzie dokonano odsłonięcia i poświęcenia Znaku Pamięci na mogile sierżanta Jana Ziomka. Rangę wydarzenia podniosła obecność 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z mjr. Markiem Śnieżkiem na czele.

dsc 0064 800x537

Dla uczczenia bohaterów Westerplatte i żołnierzy, którzy walczyli na frontach II wojny światowej, dowódca uroczystości odczytał Apel Poległych, po czym kampania oddała salwę honorową. Po odsłonięciu przez p. Jana Strzałę, poświęcenia znaku dokonał wspomniany już proboszcz parafii niebyleckiej ks. Czesław Goraj.

dsc 0071 800x537

Przy werblach orkiestry wojskowej złożono kwiaty i zapalono znicze.

dsc 0038 800x537  dsc 0057 800x537  dsc 0073 800x537

 

dsc 0040 800x537   dsc 0067 800x537  dsc 0075 800x537

 

                             dsc 0079 800x537        dsc 0084 800x537

Dyrektor Szkoły w Iwierzycach, który podziękował p. Zbigniewowi Korabowi i p. Antoniemu Chuchli bez pomocy, których odsłonięcie znaku nie nabrałoby takiego wymiaru oraz wszystkim, których zaangażowanie przyczyniło się do uświetnienia naszej misji.

dsc 0050 800x537

 


 

Święto Szkoły

 

Co roku w październiku obchodzimy Święto Szkoły. Tradycją jest, że podczas uroczystości wspominamy naszego patrona, mjr. Henryka Sucharskiego, a pierwszoklasiści dzięki pasowaniu stają się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej.

  PA160287  PA160347  PA160370

W tym roku Święto Szkoły upłynęło w atmosferze wspomnień o bohaterskich czynach całej załogi Westerplatte. Dzięki akademii przygotowanej przez uczniów na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Znaku Pamięci na grobie Jana Ziomka – osobistego kierowcy mjr. Sucharskiego, jeszcze raz przypomnieliśmy sobie tych 7 długich dni Bohaterskiej Obrony.

 


  

Rajd rowerowy

 

Pierwsza wycieczka w nowym roku szkolnym. Klasa V z wychowawcą wybrała się na rajd rowerowy na trasie Iwierzyce - Nockowa - Wiśniowa.

P9110002

 

I choć celem była Góra Św. Michała w Wiśniowej, wycieczka nieoczekiwanie stała się rajdem śladami Św. Jana Nepomucena.

  P9110008  P9110021  P9110075

 

P9110099

 


 

Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Religijnej "Chcę Panu Śpiewać"

 

Uczennica klasy III Basia Gredys, w Powiatowym Konkursie Pieśni i Piosenki Religijnej "Chcę Panu Śpiewac" zajęła II miejsce. Gratulujemy jej, jak również zespołowi z klasy III, który z piosenką „Panie wielbię Cię” znalazł się w finałowej trójce. Uczniów przygotowała pani Krystyna Bochnak.

 


 

Rozpoczęcie roku szkolnego

 

3 września społeczność Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego rozpoczęła nowy 2012/2013 rok szkolny. Po Mszy Św.

rozpoczecie roku szk

inauguracji nowego roku dokonał dyrektor szkoły pan Waldemar Piekarski.

rozpoczecie roku szkol

Uczniowie tradycyjnie już spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami:

 • Klasa I z panią Jolanta Dudą
 • Klasa II z panią Krystyną Bochnak
 • Klasa III z panią Elżbietą Koczwarą
 • Klasa IV z panią Małgorzatą Piekarską
 • Klasa V z panią Magdaleną Szeligą
 • Klasa VI z panią Iloną Dullą.

 

 
 
 
 
 

Joomla Templates by Joomla51.com